Otwórz menu

Jak optymalnie jeździć, czyli EMTRACK Ecodriving w pigułce

Wraz ze wzrostem troski o środowisko naturalne i rosnącym zapotrzebowaniem na bardziej ekologiczne rozwiązania transportowe, pojęcie "ecodriving" stało się coraz bardziej aktualne. Jest to strategia jazdy, która ma na celu zmniejszenie zużycia paliwa, emisji gazów cieplarnianych i wpływu pojazdów na środowisko naturalne. Jednym z kluczowych narzędzi umożliwiających monitorowanie i wdrażanie ecodrivingu w flotach samochodowych są systemy monitoringu GPS.

Zrozumienie Ecodrivingu

Ecodriving to nie tylko spowolnienie tempa jazdy. To strategiczne podejście do prowadzenia pojazdu, które uwzględnia różne aspekty, mające na celu minimalizację zużycia paliwa i emisji CO2. Oto kilka kluczowych zasad ecodrivingu:

 • Równomierne i spokojne przyspieszanie i hamowanie: Gwałtowne przyspieszanie i hamowanie prowadzi do większego zużycia paliwa. Staraj się płynnie rozpoczynać ruch i stopniowo hamować.
 • Utrzymywanie stałej prędkości: Unikaj częstych zmian prędkości. Korzystanie z tempomatu może pomóc w utrzymaniu stałej prędkości.
 • Odpowiednie obroty silnika: Wybieraj odpowiedni bieg i utrzymuj obroty silnika na poziomie ekonomicznym.
 • Unikanie zbyt długich postojów na biegu jałowym: Silnik pracujący na biegu jałowym zużywa paliwo. Jeśli spodziewasz się dłuższego postoju, wyłącz silnik.

Ecodriving to nie tylko kwestia ochrony środowiska, ale również oszczędności ekonomiczne dla firm i kierowców. Poprawa efektywności paliwowej pozwala na zmniejszenie kosztów eksploatacji pojazdów, co przekłada się na większą rentowność przedsiębiorstw transportowych.

Rola Systemów Monitoringu GPS w Ecodrivingu

Systemy monitoringu GPS odgrywają kluczową rolę w wdrażaniu i monitorowaniu strategii ecodrivingu. Oto kilka głównych funkcji tych systemów:

 • Śledzenie Trasy: Systemy GPS pozwalają na dokładne śledzenie trasy przebytej przez pojazd. To pozwala na analizę, która część trasy była najbardziej efektywna pod względem zużycia paliwa, a która mogła być zoptymalizowana.
 • Monitorowanie Prędkości: Przekraczanie prędkości to jedna z głównych przyczyn większego zużycia paliwa. Systemy GPS mogą monitorować prędkość pojazdu i informować o przekroczeniach limitów prędkości.
 • Monitorowanie Spalania Paliwa: Systemy GPS zbierają dane dotyczące spalania paliwa, co pozwala na monitorowanie efektywności pojazdu. Kierowcy i menedżerowie floty mogą śledzić zużycie paliwa i podejmować działania w celu jego obniżenia.
 • Raportowanie i Analiza: Systemy monitoringu GPS generują raporty, które zawierają informacje o zachowaniach kierowcy i efektywności pojazdu. Te raporty mogą być wykorzystane do identyfikowania obszarów, które wymagają poprawy, oraz do wdrożenia strategii ecodrivingu.

EMTRACK Ecodriving i autorski ecoindex

Platforma EMTRACK jest kluczowym narzędziem wspierającym ecodriving, umożliwiając precyzyjne śledzenie zachowań kierowców i efektywności pojazdów. Umożliwia m. in. łatwiejszą gospodarkę kosztami, edukację kierowców oraz narzędzia do monitorowania efektywności wprowadzanych zmian w sposobie jazdy. EMTRACK to nowoczesne rozwiązania telematyczne wspomagające zarządzanie flot pojazdów w codziennej pracy, a EMTRACK Ecodriving to droga do bardziej zrównoważonej i efektywnej jazdy.

Wdrażanie ecodrivingu przy użyciu platformy EMTRACK przynosi wiele korzyści:

 • Oszczędności Paliwa: Poprawa efektywności paliwowej może prowadzić do znacznych oszczędności w kosztach eksploatacji pojazdów.
 • Mniejsza Emisja CO2: Ecodriving pomaga w ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych, co przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego.
 • Bezpieczeństwo na Drodze: Monitorowanie prędkości i innych zachowań kierowcy może również przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa na drodze.
 • Dłuższa Żywotność Pojazdów: Regularne i ekologiczne korzystanie z pojazdów może wydłużyć ich żywotność, co z kolei przekłada się na mniejsze koszty związane z wymianą floty.
 • Edukacja kierowców: Możliwość śledzenia zachowań kierowców, takich jak gwałtowne przyspieszenia czy ostre hamowanie, pomaga w identyfikacji obszarów, które wymagają poprawy.
 • Zmniejszona eksploatacja auta: Gwałtowne manewry, takie jak nagłe przyspieszenia, ostre zakręty i intensywne hamowanie, mają znaczący wpływ na eksploatację opon oraz układu hamulcowego. Analiza stylu jazdy kierowcy pozwala wygenerować oszczędności, jednocześnie dbając o dobrą kondycję pojazdu i bezpieczeństwo na drodze.
 • Ranking ekonomii jazdy: EMTRACK w oparciu o historię przejazdów, generuje ranking kierowców oraz pojazdów. Wyróżnij osoby, które cieszą się wysokim naszym autorskim ecoindexem.
 • Powiadomienia: Możliwość ustawienia powiadomień daje natychmiastową informację o odstępstwach od ustawionych norm (prędkość, obroty silnika, gwałtowne manewry ect.), dzięki czemu reakcja na bieżące problemy jest błyskawiczna.

Ecoindeks to wartość procentowa prezentująca poziom ekonomii jazdy danego pojazdu lub kierowcy (im wartość większa, tym lepiej). Dzięki temu kadra kierownicza może łatwiej kontrolować eksploatację pojazdów i edukować kierowców, a także wyróżnić tych, którzy jeżdżą ekonomicznie. Ecoindeks pozwoli Ci też oszczędzić poprzez zmniejszenie zużycia paliwa i kosztów eksploatacyjnych (np. hamulców, opon).

Do obliczenia Ecoindeksu brana jest wartość aż 12 czynników:

 1. Czas pracy silnika na postoju – z naszych analiz wynika, że ciężarówki potrafią spalić miesięcznie nawet 100 litrów paliwa na postojach z pracującym silnikiem. Oznacza to nie tylko zwiększone zużycie paliwa, ale też krótszą żywotność pojazdu. 
 2. Czas jazdy powyżej ustalonej prędkości – wysoka prędkość oznacza nie tylko wyższe zużycie paliwa i ogólnej eksploatacji pojazdu – grozi przede wszystkim spowodowaniem niebezpieczeństwa na drodze.
 3. Czas pracy silnika powyżej ustalonych obrotów – by jeździć nieekonomicznie, wcale nie trzeba jeździć szybko. Problemem może być także zbyt dynamiczna jazda. Analiza czasu pracy silnika powyżej ustalonych obrotów będzie w stanie to wychwycić.
 4. Gwałtowne manewry (przyspieszanie, hamowanie i skręty) – styl jazdy ma duże znaczenie dla ekonomii pojazdu, niezależnie od jego parametrów technicznych. Auta z wysokim momentem obrotowym (np. te z turbo) mogą nie jeździć ani szybko, ani na wysokich obrotach, a mimo to zbyt dynamiczne ich prowadzenie będzie negatywnie wpływać na koszty eksploatacji i zużycia paliwa.
 5. Współczynnik hamowania – hamowanie silnikiem pozwala na bardziej płynną jazdę, a także mniejsze zużycie hamulców i paliwa. Wartość ta pomoże Ci ustalić, których kierowców warto edukować, a następnie umożliwi Ci monitorowanie ich postępów.
 6. Wciśnięcie gazu do dechy – przyspieszając płynnie, kierowca jeździ ekonomiczniej niż wtedy, gdy robi to gwałtownie. Ta wartość pozwoli Ci namierzyć przypadki takiej jazdy i je ograniczyć.
 7. Czas jazdy na tempomacie – wartość ta pozwoli Ci docenić kierowców, którzy często korzystają z tej funkcji. Tempomaty są opracowywane tak, aby umożliwić jak najbardziej płynną jazdę. Zaawansowane wersje pozwalają optymalizować także prędkość przy zjazdach i podjazdach pod wzniesienia. 
 8. Czas jazdy na gazie do dechy – ta wartość pomoże Ci oddzielić kierowców, którzy wciskają gaz do dechy tylko podczas wyprzedzania od tych, którzy używają go przewlekle, maksymalnie obciążając auto. 
 9. Ilość wciśnięć pedału hamulca – jednym z objawów jazdy dynamicznej lub na zderzaku jest konieczność częstego używania hamulca. Wskaźnik ten pozwoli Ci namierzyć kierowców, którzy zwiększają swoim nieeleganckim zachowaniem ryzyko wypadku oraz zużycie hamulców.
 10.  Średnie zużycie paliwa – dzięki tej wartości dowiesz się, czy styl jazdy kierowcy jest optymalny i czy spalanie pojazdu mieści się w granicach normy. Pozwoli Ci też wykryć usterkę w aucie lub silniku, która powoduje zwiększone zużycie paliwa (np. uszkodzone łożysko).

Podsumowanie

Ecodriving to nie tylko trend, ale także konieczność w dzisiejszym świecie, w którym ochrona środowiska jest priorytetem. Firmy transportowe, które stosują ecodriving, mają szansę na znaczące korzyści ekonomiczne. Oszczędności paliwa, redukcja emisji CO2, wyższa efektywność floty i bezpieczeństwo na drodze to tylko niektóre z pozytywnych efektów, które mogą przekładać się na sukces i zrównoważony rozwój przedsiębiorstwa. To kroki w kierunku bardziej zrównoważonej przyszłości transportu.