Otwórz menu

Najczęściej zadawane pytania

  1. Do czego służy taki system?

    System EMTRACK służy do integracji różnych urządzeń telematycznych i umożliwienia zarządzania nimi z jednego miejsca. Jego ogólne działanie obejmuje trzy obszary: daje wgląd w to, co było, pokazuje to, co jest i informuje o wystąpieniach zdarzeń, które zajdą w przyszłości.

    Podstawową funkcją jaką ten system wnosi jest możliwość lokalizacji dowolnego obiektu mobilnego na mapie i odczytania jego bieżących parametrów pomiarowych. Następnie użytkownik ma możliwość przeglądu zapisanych pomiarów historycznych i wizualizacji ich na mapie. Ostatnim priorytetowym celem jest natychmiastowe sygnalizowanie wybranych zdarzeń za pomocą aplikacji, poczty e-mail lub wiadomości SMS.

  2. Jak to działa?

    Do lokalizacji obiektu i śledzenia jego pomiarów potrzebne jest urządzenie - tzw. lokalizator GPS. Ma on wbudowany moduł GPS za pomocą którego odczytuje swoją pozycję oraz moduł GSM za pomocą którego komunikuje się z serwerami platformy EMTRACK. W zależności od typu lokalizatora może ono być zintegrowane z innymi peryferiami takimi jak czujniki temperatury, komputery pokładowe, narzędzia autoryzacji kierowców itp. Zbierane na bieżąco przez urządzenie dane i wykrywane zdarzenia są przesyłane do serwerów, gdzie są w czasie rzeczywistym przetwarzane i obsługiwane.

  3. Jakie korzyści oferuje system?

    Sztandarowym celem naszej platformy jest minimalizacja na wiele różnych sposobów kosztów ponoszonych przez naszych Klientów. Natychmiastowe informacje o pojazdach przekładają się na oszczędność czasu i pieniędzy wydawanych na komunikację z kierowcami, raporty przejazdów pozwalają ograniczyć tzw. jazdy prywatne, a Ecodriving pozwala na obniżenie kosztów utrzymania floty poprzez edukację i monitorowanie sposobu wykorzystania pojazdów przez kierowców. To tylko niektóre z korzyści oferowanych przez system. Więcej informacji można znaleźć na stronie głównej.

  4. Ile kosztuje korzystanie z systemu?

    Ceny są uzależnione od kilku czynników: od konfiguracji częstotliwości zgłaszania się urządzeń, oczekiwanego zasięgu działania, oczekiwanej funkcjonalności i od czasu trwania umowy. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w dziale Oferta i cennik.

  5. Jaki jest minimalny okres obowiązywania umowy?

    Minimalny okres trwania umowy to 12 miesięcy. W szczególnych, uzasadnionych przypadkach jesteśmy w stanie go skrócić do 6 miesięcy.

  6. Jaki jest zasięg w Europie?

    System obejmuje zasięgiem następujące kraje: Austria, Azory, Belgia,  Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Gibraltar, Grecja, Grenlandia, Gujana Francuska, Gwadelupa,  Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Lichtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Madera, Malta, Martynika, Monako, Niemcy,  Norwegia, Portugalia, Reunion, Rumunia, San Marino, Słowacja,  Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Watykan, Węgry, Wielka Brytania, Włochy, Wyspy Kanaryjskie, Wyspy Owcze.

  7. Jaki jest zasięg w poszczególnych taryfach (obszarach)?

    Usługa może być realizowana w grupach krajów umownie nazwanych taryfami. Obecnie istnieją taryfy:
    - ELP (Polska)
    - ELE (Głównie kraje Unii Europejskiej)
    - ELE+ (Wszystkie kraje Europy wraz z Rosją)
    - ELME (Europa oraz kraje Bliskiego Wschodu)
    - ELS (Cały świat)

    Szczegółowa mapa krajów należących do taryf EMTRACK dostępna jest pod adresem https://emtrack.eu/zasiegi/

  8. Na ile niezawodny jest system?

    System jest niezawodny na tyle, że z pełną odpowiedzialnością udzielamy gwarancji na urządzenia na pełny okres czasu trwania umowy. W naszej firmie na pierwszym miejscu stawiamy na jakość produktów i świadczonych usług.

  9. W jaki sposób zainstalować urządzenie śledzące?

    W tym celu należy skorzystać z naszych Autoryzowanych Punktów Montażowych. W trakcie zawierania umowy na świadczenie usług telematycznych ustalane jest czas i miejsce montażu urządzenia w najwygodniejszy dla Państwa sposób. 

  10. Jaki jest rozmiar urządzenia śledzącego GPS?

    Nasze najmniejsze urządzenie jest mniejsze od pudełka zapałek i waży 60 gramów.

  11. Jak rozpocząć korzystanie z systemu?

    Na podpisanej umowie podane są dane do logowania na konto administratora. Należy wejść na stronę http://web.emtrack.eu i zalogować się na wspomniane dane. Na odwrocie umowy jest również informacja pod jakim adresem można znaleźć instrukcję obsługi, której lektura przedstawia jak działa nasz system.

  12. Jak długo trzeba oczekiwać na dostawę urządzeń śledzących GPS?

    Nie trzeba czekać na urządzenia, to urządzenia będą czekać na montaż w ustalonym Autoryzowanym Punkcie Montażowym. Termin i miejsce montażu są ustalane z naszym przedstawicielem przy podpisywaniu umowy.

  13. Czy konieczne jest instalowanie oprogramowania do śledzenia floty?

    Nasza aplikacja jest aplikacją przeglądarkową i wymaga jedynie zainstalowanej przeglądarki Google Chrome. Jeżeli natomiast chcą państwo skorzystać z dostępu mobilnego to należy zainstalować darmową aplikację EMTRACK ze sklepu AppStore dla iOS lub Google Play dla Android.

  14. Czy usługa może również pracować jako system antykradzieżowy?

    Oczywiście. Służy do tego mechanizm powiadomień, który umożliwia wysyłkę wiadomości SMS przy wykryciu takich zdarzeń jak przemieszczenie się pojazdu poza dozwolonymi godzinami pracy, próba zagłuszenia sygnału GPS lub GSM, przemieszczenie się pojazdu na wyłączonym silniku i kilka innych.

  15. Czy system może być połączony z magistralą CAN i tachografem?

    Tak. Cześć naszych urządzeń jest integrowalna z magistralą CAN lub J1708 i tachografem. Ponadto w ofercie mamy akcesoria pozwalające na integrację z tymi szynami bez ingerencji w okablowanie pojazdu co nie powoduje utraty gwarancji u producenta pojazdu. Jest to tzw. technologia bezstykowa polegająca na analizie pola elektromagnetycznego wytwarzanego przez dane transmitowane w przewodach.

  16. Czy mogę zostać dystrybutorem?

    Oczywiście. Stale rozwijamy naszą sieć dealerską. W celu poznania szczegółów współpracy prosimy o kontakt z Działem Handlowym.

  17. Jak zamówić usługę?

    Najszybszą metodą jest kontakt z Przedstawicielem za pomocą formularza dostępnego w dziale Oferta i cennik. Nasz przedstawiciel skontaktuje się z Państwem w przeciągu jednego dnia roboczego w celu ustalenia szczegółów potrzebnych do przygotowania oferty. 

  18. W jakich przeglądarkach mogę korzystać z aplikacji?

    Aplikacja działa na wszystkich popularnych przeglądarkach, natomiast zoptymalizowana jest pod przeglądarkę Google Chrome.

  19. Czy potrzebne są dodatkowe programy komputerowe?

    Nie. Tylko przeglądarka internetowa i połączenie z internetem.

  20. Czy system pomoże mi w przypadku kradzieży samochodu?

    Oczywiście. W systemie prezentowana jest bieżąca i historyczna pozycja pojazdu. W przypadku akcji interwencyjnej nasz Dział Techniczny może na Państwa życzenie dać dostęp do informacji o pojeździe wskazanym organom ścigania.

  21. Czy sygnał GPS i GSM można zagłuszyć?

    Sygnał GPS i GSM jest zwykłą falą radiową operującą na określonych częstotliwościach. Tak jak każdą falę radiową można zagłuszyć, tak można zagłuszyć również sygnał GSM i GPS. Nasze urządzenia są natomiast na to bardzo odporne i są w stanie wyłuskać z zaszumionego sygnału ważne dla nas informacje. Jeżeli zagłuszenie jest bardzo silne (np. z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu), to urządzenie jest w stanie to wykryć i poinformować o tym fakcie użytkownika po odzyskaniu komunikacji. Aplikacja natomiast wykrywa urządzenia, z którymi została utracona łączność i jest w stanie zasygnalizować taki fakt użytkownikowi.

  22. Czy do działania usługi wystarczy zamontowanie modułu w samochodzie?

    Tak. Naturalnie, moduł musi być autoryzowany w naszym systemie. Jeżeli ten warunek jest spełniony, to od momentu instalacji można korzystać z aplikacji.

  23. Który moduł powinienem zamówić?

    Każdy moduł jest inny i ma swoje indywidualne atuty. Po poznaniu Państwa potrzeb nasz Przedstawiciel zaoferuje Państwu kilka możliwych wariantów do wyboru.

  24. Nie wiem jak obsługiwać Aplikację Online. Co robić?

    Dla naszych użytkowników dostępna jest instrukcja obsługi, którą można otworzyć z poziomu menu po zalogowaniu się do aplikacji. W przypadku problemów z logowaniem lub działaniem aplikacji prosimy o kontakt z Pomocą Techniczną.

  25. W jaki sposób system powiadamia o przekroczeniu granicy obszaru, prędkości lub uruchomieniu pojazdu?

    Ustawiając obszar chroniony system wysyła go do urządzenia i to ono jest odpowiedzialne za monitorowanie swojego położenia względem tego obszaru. Urządzenie próbkuje co sekundę swoje położenie i w przypadku wykrycia przekroczenia granicy obszaru wysyła do serwerów odpowiednie zdarzenie.
    Analogicznie wygląda monitorowanie prędkości - jeżeli urządzenie wykryje poruszanie się z prędkością większą niż zdefiniowana przez Użytkownika, to wysyła do serwerów odpowiedni komunikat.
    Tak samo wygląda sytuacja z uruchomieniem pojazdu.
    Serwery natomiast, w zalezności od konfiguracji powiadomień, generują komunikat w aplikacji, wiadomość email lub SMS wysłaną na wskazany numer telefonu.

  26. Mój samochód jeździ tylko w obrębie mojego miasta. Czy mogę dostać powiadomienie, gdy wyjedzie gdzieś dalej?

    Oczywiście. W tym celu wystarczy zdefiniować obszar chroniony obejmujący miasto i włączyć powiadomienie o wyjeździe z tego obszaru.

  27. Jak korzystać z usługi na urządzeniach mobilnych typu smartfon?

    W tym celu należy zainstalować darmową aplikację EMTRACK dostępną w AppStore dla telefonów z systemem iOS lub Google Play dla telefonów z systemem Android. Po uruchomieniu podajemy te same dane co do logowania do aplikacji WWW i możemy korzystać z pełnej funkcjonalności aplikacji mobilnej.

  28. System informuje mnie, że spadło napięcie w akumulatorze. Czy to coś poważnego?

    Najprawdopodobniej jest to rozładowanie się akumulatora. Naładowany akumulator utrzymuje stabilne napięcie w okolicy 12V lub 24V. Spadek napięcia o 10% świadczy o prawdopodobnym rozładowaniu się akumulatora. W takim przypadku należy akumulator naładować. Urządzenie w tym czasie będzie normalnie funkcjonować - jego bateria wystarczy na około 24 godziny normalnej pracy gdy pojazd się porusza, lub nawet do 4 dni gdy pojazd stoi w miejscu. 

  29. Kiedy zostanie wyłączona sieć 2G w Europie? Z czym to się wiąże? 

    Operatorzy wycofują się z obsługi sieci 2G i 3G na całym świecie, aby zwolnić przepustowość dla technologii 4G i 5G. W Europie planowane jest całkowite wyłączenie sieci 2G do końca 2030 roku. Niemniej jednak, niektóre kraje już zakomunikowały wcześniejsze odłączenie sieci 2G na swoich terytoriach. 

    - aktualnie wyłączona sieć 2G: Liechtenstein, Szwajcaria

    - planowane wyłączenie 2G do końca 2025: Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Grecja, Holandia, Islandia, Irlandia, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania

    - planowane wyłączenie 2G do końca 2026: Francja

    - planowane wyłączenie 2G do końca 2028: Litwa

    - planowane wyłączenie 2G do końca 2029: Włochy

    - planowane wyłączenie 2G do końca 2030: Belgia, Hiszpania, Luksemburg, Polska, Romunia, Słowacja, Słowenia

    Dostępne do tej pory terminale telematyczne działały w techonologii 2G. Aby sprostać ciągłości dostarczanych przez nas usług, wprowadziliśmy w swojej ofercie nowe, zmodernizowane terminale działające w technologii LTE (4G i 5G). 

  30. Kiedy zostanie wyłączona sieć 3G w Europie? Z czym to się wiąże? 

    Operatorzy wycofują się z obsługi sieci 2G i 3G na całym świecie, aby zwolnić przepustowość dla technologii 4G i 5G. Obecnie około 19 operatorów planuje wyłączenie sieci 3G do 2025 roku.

    - aktualnie wyłączona sieć 3G: Czechy, Grecja, Holandia, Litwa, Macedonia Północna, Malta, Niemcy, Norwegia, Węgry

    - planowane wyłączenie 3G do końca 2024: Finlandia, Irlandia, Liechtenstein, Portugalia, Wielka Brytania

    - planowane wyłączenie 3G do końca 2025: Austria, Belgia, Bułgaria, Cypr, Dania, Estonia, Hiszpania, Islandia, Łotwa, Polska, Szwecja

    - planowane wyłączenie 3G do końca 2029: Francja

    Dostępne do tej pory terminale telematyczne działały w techonologii 2G i 3G. Aby sprostać ciągłości dostarczanych przez nas usług, wprowadziliśmy w swojej ofercie nowe, zmodernizowane terminale działające w technologii LTE (4G i 5G). 

  31. Co to jest API i z jakimi systemami jest zintegrowany EMTRACK? 

    Integracja API to proces łączenia różnych systemów i aplikacji poprzez wykorzystanie interfejsów programowania aplikacji (API). API to zestaw reguł i protokołów, które umożliwiają komunikację między różnymi aplikacjami lub serwisami internetowymi. Dzięki integracji API można przesyłać dane, żądania i odpowiedzi między różnymi systemami, co pozwala na efektywną wymianę informacji i funkcjonalności.

    Obecnie EMTRACK jest zintegrowany z systemami takimi jak:

    - Timocom (Giełda transportowa)

    - GateHouse (ghTrack, Project 44) (Wymiana danych w łańcuchu dostaw)

    - FireTMS (System TMS)

    - ABC Czepczyński (System TMS)

    - linkway (System TMS)

    - LKW Walter (Pośrednictwo transportu)

    - Transporeon (dawniej Sixfold) (Wymiana danych w łańcuchu dostaw)

    - SpedTrans (System TMS)

    - NIC-Place (Wymiana danych w łańcuchu dostaw)

    - Logenios (Wymiana danych w łańcuchu dostaw)

    - MarcosBIS (System TMS)

    - Interlan (System TMS)​

    - Drip (Wymiana danych w łańcuchu dostaw)

    - Shippeo (Wymiana danych w łańcuchu dostaw)

    - Descartes MacroPoint (Wymiana danych w łańcuchu dostaw)

    - Fleetvisor (Platforma telematyczna)

    - CO3 (Wymiana danych w łańcuchu dostaw)

    - Time4BUS (System zarządzania transportem zbiorowym)

  32. Jakie są warunki i regulamin korzystania z Usług Telematycznych? 

    Aktualnie obowiązujące Ogólne Warunki Świadczenia Usług Telematycznych przez firmę EKOSYSTEM można znaleźć pod tym linkiem.

  33. Jaka jest polityka prywatności platformy EMTRACK? 

    Aktualnie obowiązującą politykę prywatności platformy EMTRACK można znaleźć pod tym linkiem.

  34. Jakie są dostępne formy płatności za korzystanie z systemu?

    Dostępne formy płatności w EMTRACK to:

    - Przelew natychmiastowy Paynow (Podmiotem świadczącym obsługę płatności online jest mElements S.A.),

    - Płatność kartą płatniczą (Obsługiwane karty płatnicze: Visa, Visa Electron, Mastercard, Mastercard Electronic, Maestro),

    - Przelew na konto bankowe.

- Interlan (System TMS)