Otwórz menu

Co to jest telematyka?

Odpowiedzi na to pytanie możemy szukać w samej jej nazwie. To dlatego, że jest ona hybrydą telekomunikacji oraz informatyki. W zasadzie dla dopełnienia informacji należy dodać, że na nazwę składa się także automatyka. Termin ten wykrystalizował się w toku wciąż postępującego rozwoju obu tych dziedzin.

Co to jest telematyka?

 

Najprościej rzecz ujmując, chodzi o informatyczne systemy pomiarowych urządzeń oraz zautomatyzowanych procesów. Informacje w ramach systemu przekazuje się przy pomocy rozwiązań telekomunikacyjnych. To właśnie operowanie informacją jest istotą telematyki. Obieg informacji w systemie telematycznym w czasie rzeczywistym oznacza przede wszystkim:

 • pozyskanie informacji,
 • jej przetwarzanie,
 • transmisję oraz dystrybuowanie informacji,
 • wykorzystywanie jej w dalszych procesach.

Jakie są składowe systemu telematycznego?

System telematyczny umożliwia szybki przebieg informacji i usprawnia decyzyjność. Co konkretnie to umożliwia? Jakie elementy tworzą rozwiązania tego typu? Przede wszystkim należy wymienić:

 • sieć internetową oraz komórkową,
 • narzędzia umożliwiające łączność przez radio,
 • bazy danych,
 • narzędzia obserwacji pogody,
 • urządzenia do monitorowania sytuacji na drogach.

Warto zwrócić uwagę, że w poszczególne elementy wyposażani są zarówno kierowcy, jak i spedytorzy. Dzięki temu uzyskujemy pełen przekrój danych na temat stopnia wykorzystania floty w codziennej pracy. Możemy w czasie rzeczywistym monitorować przebieg pracy wielu kierowców, pojazdów oraz obiektów.

Przykład zastosowania telematyki

W nazewnictwie telematyka jest zazwyczaj łączona dodatkowo z dziedziną, której dotyczy. Toteż rozróżniamy przykładowo:

 • telematykę transportu,
 • telematykę przemysłu,
 • telematykę w finansach,
 • telematykę w budownictwie,
 • telematykę medyczną itd.

Rozróżnienie danych przestrzeni tej dziedziny wynika z dostosowywania poszczególnych jej rozwiązań do konkretnych procesów. Najbardziej popularnym przykładem wykorzystania telematyki jest sektor transportowy. Każda szanująca się firma z branży TSL musi posiadać systemy usprawniające przebieg informacji w ramach codziennych procesów. Wiemy doskonale, że potrafią one dostarczyć wielu wyzwań. Dedykowane oprogramowanie telematyczne pomaga im sprostać. W grę wchodzi konieczność bieżącego monitorowania położenia poszczególnych pojazdów w trasach. Jest ono istotne w kontekście występowania różnych zdarzeń losowych, opóźnień, kontroli drogowych itp. Systemy usprawniające obieg informacji w czasie rzeczywistym pomagają w takich sytuacjach efektywnie zarządzać flotą. Jest to o tyle cenne, że w transporcie tabor eksploatowany jest maksymalnie i dosłownie każda minuta ma znaczenie podczas planowania działań. Przyspieszony obieg informacji umożliwia natychmiastową decyzyjność w poszczególnych sytuacjach. Takie działanie pozwala też optymalizować nieprzewidziane koszty. Systemy telematyczne w transporcie często kojarzone są z rozwiązaniami ITS.

Co jest istotne podczas wyboru systemu telematycznego?

Przede wszystkim należy wysondować, w jakim stopniu proponowane rozwiązanie ułatwi wykonywanie codziennych, powtarzalnych i czasochłonnych czynności związanych z zarządzaniem flotą. Kluczowe jest wybranie rozwiązania najlepiej dopasowanego do potrzeb. Pamiętajmy, że w grę wchodzi praca w programie przetwarzającym wiele zmieniających się dynamicznie danych. Ponadto każda firma ma różnorodne zapotrzebowanie wynikające z kultury pracy. Na etapie wyboru dostawcy rozwiązania należy ustalić, na ile oferent jest w stanie odpowiedzieć na konkretną potrzebę klienta. Koniecznie trzeba zdefiniować które obszary oraz w jakim zakresie mają być obsługiwane w nowym systemie. Należy także zweryfikować czytelność, łatwość użycia i intuicyjność nowego systemu. Jest to konieczne, aby kupić rozwiązanie możliwie bliskie w swej funkcjonalności z naszymi oczekiwaniami, które pozwoli nam zaoszczędzić czas i pieniądze.