Otwórz menu

Planowanie oraz monitorowanie realizacji tras podstawą w zarządzaniu flotą

Uporządkowane oraz zaplanowane wcześniej działania zawsze przynoszą najlepsze efekty – nie inaczej jest w przypadku zarządzania flotą. Odpowiednie przygotowanie trasy oraz monitorowanie jej realizacji ma niebagatelne znaczenie dla opłacalności przejazdu. Planowanie nie jest jednak proste, gdyż należy przy tym uwzględnić dużo czynników. Na szczęście istnieje aplikacja do wyznaczania tras, czyli EMTRACK.

Ręczne planowanie trasy – dlaczego się nie sprawdza?

Pojazdy ciężarowe, jako większe i cięższe od samochodów osobowych, podlegają pod różne zakazy oraz ograniczenia. Wyznaczanie tras dla ciężarówek ręcznie, bez dedykowanego systemu może być więc nieskuteczne, a do tego uciążliwe i długotrwałe. Czynniki, jakie trzeba przy tym wziąć pod uwagę to:

  • gabaryty pojazdy – jego masa, wysokość i długość mogą utrudniać poruszanie się po wszystkich drogach – na wielu trasach można znaleźć mosty, wiadukty lub zakazy wjazdu, np. dla pojazdów o określonej długości, nacisku osi czy przewożącym materiały niebezpieczne, łatwopalne i mogące skazić wodę. 
  • trasa – natężenie ruchu, roboty drogowe, wypadki czy utrudnienia na drodze mogą sprawić, że wybór optymalnej drogi jest utrudniony.

Jak wygląda planowanie trasy z aplikacją EMTRACK?

Nawigacja dla ciężarówek EMTRACK pozwala na optymalne zaplanowanie trasy z uwzględnieniem wszystkich parametrów i ograniczeń – gabarytów pojazdu, tonaży czy rodzaju przewożonego ładunku. Do tego pod uwagę brane jest także natężenie ruchu. Aplikacja do wyznaczania tras może także pokazać alternatywne opcje, z ukazaniem różnicy pod kątem odległości, czasu podróży i pracy kierowcy, a także szacowanym kosztem przejazdu dróg płatnych i emisji CO2. 

Co więcej, ładunki przypisywane są do punktów na trasie z możliwością dodawania notatek z numerami kontaktowymi czy szczegółowymi wytycznymi dojazdu do rampy lub punktu. Zaplanowaną trasę można wysłać kierowcy, który będzie miał tablet EMTRACK Driver. Droga jest odwzorowywana 1:1 – to, co wyznaczył spedytor, będzie widział też kierowca. 

Dzięki możliwości monitorowania online, jeśli na trasie pojawią się zmiany np. dotyczące natężenia ruchu, spedytor może zawsze wyznaczyć nową trasę. To sprawi, że możliwe będzie ominięcie np. zakorkowanej drogi. Kierowca natychmiast otrzyma nowo wyznaczoną drogę. 

Aplikacja EMTRACK – monitoring pojazdów

Z nawigacją dla ciężarówek EMTRACK możesz do tego mieć pełną kontrolę nad danym pojazdem. Aplikacja umożliwia generowanie raportów, a także wysyłanie powiadomień, np. w przypadku, gdy konkretna godzina przyjazdu będzie niemożliwa do zrealizowania. Jeśli ładunek nie zdąży dotrzeć na miejsce na czas, otrzymasz informację w aplikacji, mailowo lub sms-em.

Aplikacja wysyła też raporty o zjeździe kierowcy z planowanej trasy powyżej ustalonej ilości kilometrów. Dowiesz się również, jeśli przekroczy prędkość – w przypadku, gdy dany pojazd nie powinien przekraczać np. 70 km/h, program powiadomi Cię o tym. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że Twoi kierowcy jeżdżą bezpiecznie i ekonomicznie. 

Jakie jeszcze dane zyskujesz dzięki aplikacji EMTRACK?

Aplikacja do wyznaczania trasy EMTRACK oferuje bieżący monitoring pojazdu. Poinformuje Cię, gdzie dokładnie znajduje się auto, a do tego, jaki jest czas i dystans aktualnej trasy i ile brakuje do kolejnego jej punktu. Przydatne będą również inne informacje – parametry auta (poziom paliwa, aktualna prędkość, obroty, zalogowany kierowca, spalanie czy temperatura silnika). Aplikacja poinformuje Cię też o gwałtownych manewrach kierowcy.

Warto wspomnieć również o innych danych, takich jak:
  • czujnik przechyłu auta – jeśli ktoś będzie chciał odholować pojazd na lawecie bez Twojej wiedzy (tzw. kradzież na holowanie), również otrzymasz powiadomienie – zadziała to zarówno w momencie, gdy auto będzie holowane na kołach, jak i wciągnięte na lawetę bez uruchomienia silnika,
  • informacja o tankowaniu i upuście paliwa
  • historia tras – możesz sprawdzić, jak przebiegała zakończona trasa, a także jak wygląda ta aktualna,
  • raporty i zestawienia na temat jazdy – są to między innymi dystans, czas jazdy i postoju, czas pracy silnika na postoju i zużyte w tym czasie paliwo,
  • ewidencja przebiegu VAT – nie musisz ręcznie pisać kilometrówki, wystarczy, że rozliczysz VAT na podstawie ewidencji przebiegów danego pojazdu.

Aplikacja pozwoli Ci też wyróżnić kierowców, którzy jeżdżą ekonomicznie, dzięki generowanemu automatycznie zestawieniu w oparciu o nasz autorski ekoindeks. Bez problemu rozliczysz też czas ich pracy – zebrane informacje historyczne o przekroczonych granicach oraz przewożonych ładunkach pozwolą Ci przygotować niezbędne dokumenty rozliczeniowe. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj. 

Dlaczego warto korzystać z EMTRACK?

Planowanie trasy z EMTRACK zapewnia Ci dużą oszczędność czasu – nie musisz tego robić samodzielnie i sprawdzać ograniczeń dla pojazdów ciężarowych, bo aplikacja zrobi to za Ciebie. Skrócisz też czas obsługi floty, a tym samym będziesz mieć też szansę poprawić wydajność pracy zarówno kierowców, jak i osób odpowiedzialnych za zarządzanie całym procesem.

Nasza aplikacja to również idealnie rozwiązanie by w pełni monitorować sposób i ekonomię wykorzystywanych pojazdów – będziesz mieć pod kontrolą m.in. zużycia paliwa, jak i zyskasz możliwość szybkiego reagowania na wszelkie zaistniałe na trasie problemy. Odliczysz też 100% VAT i będziesz mieć tańsze ubezpieczenie (dotyczy to aut wyposażonych w nadajniki GPS). Automatyzacja systemu pozwoli Ci nie tylko wygenerować oszczędności, ale też zwiększyć swoją konkurencyjność na rynku.

Dlaczego jeszcze warto skorzystać z aplikacji EMTRACK? Zapewniamy błyskawiczny support oraz wysoką jakość wsparcia Pomocy Technicznej. Pomożemy Ci w obsłudze urządzeń oraz aplikacji i odpowiemy na wszelkie pytania, czy wątpliwości.