Otwórz menu

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o monitoringu GPS

Systemy monitoringu GPS są niezwykle cenione na rynku. Podstawową funkcjonalnością w tym wypadku jest śledzenie pojazdów w czasie rzeczywistym. Określenie pozycji samochodu pozwala obserwować to, z jaką prędkością się porusza, jaki jest status pracy kierowcy, czy nawet poziom paliwa w zbiorniku. Pamiętajmy o tym, że ten system jest popularny w wielu firmach.

Co ciekawe, można skorzystać z monitoringu GPS do aut osobowych, ciężarowych, łodzi, maszyn budowlanych, czy motocykli. Tak szeroka oferta daje wiele możliwości. Ile kosztuje monitoring GPS? Dlaczego warto na niego postawić? Jaki system wybrać? O czym musimy pamiętać?

Monitoring GPS - czym jest?

Najprościej rzecz ujmując, monitoring GPS jest pewnym systemem, który pozwala dokładnie określić pozycję obiektu. Korzysta on z satelitów, które z kolei wysyłają sygnały na Ziemię. Na początku są one wysyłane do serwera, a potem do urządzenia odbiorczego. Użytkownik ma możliwość dokładnego określenia lokalizacji i adresu danego pojazdu. Z monitoringu na szeroką skalę korzysta wiele firm. Jeśli chcemy dobrać takie urządzenie, musimy zainstalować system z nadajnikiem GPS we wszelkich pojazdach, które zamierzamy kontrolować. Istotne jest to, że lokalizator GPS dla floty z powodzeniem zainstalujemy w autach osobowych, dostawczych, ciężarowych, maszynach budowlanych, łodziach, motorach, czy nawet wózkach widłowych. Za pomocą stałej synchronizacji otrzymujemy zwrotne informacje o położeniu, które są wyświetlane w systemie w rzeczywistym czasie. Zebrane dane są przechowywane na odpowiednim serwerze, dzięki czemu można do nich zajrzeć w dowolnej chwili.

Nie od dziś wiadomo, że monitoring GPS jest jednoznaczny z lepszą organizacją pracy kierowców. Przedsiębiorca może świadomie kontrolować koszty związane ze zużyciem paliwa. Co jeszcze warto docenić? Nie bez znaczenia jest efektywne rozliczanie kierowców za przejechane kilometry w danej trasie.

Jak działa monitoring GPS?

Jak już wiemy, monitorowanie GPS jest systemem śledzenia lokalizacji obiektu. Bazuje na przymocowaniu do obiektu odpowiedniego urządzenia. Urządzenie to posiada odbiornik GPS i mechanizm rejestrowania lokalizacji bieżącej (czyli długości i szerokości geograficznej), w regularnych odstępach czasowych. Informacje zarejestrowane są przekazywane w rzeczywistym czasie przez sieć komórkową lub pobierane ręcznie z urządzenia wtedym, gdy pojazd wraca w dane miejsce. Ta druga opcja jest nazywana rejestrowaniem danych. Faktem jest, że moduł GPS można podłączyć do portu OBD lub szyny CAN w samochodzie. Dzięki temu uzyskamy dodatkowe dane, które będą wykorzystane na potrzeby monitorowania floty pojazdów. Nie zapominajmy o odpowiednim oprogramowaniu do monitoringu floty. Pozwala ono zbierać dane i zamieniać współrzędne na punkty na mapie. Coraz więcej firmy korzysta z nowoczesnego monitoringu GPS. Na rynku znajdziemy wiele propozycji, które doskonale spełnią nasze oczekiwania.

Ile kosztuje monitoring GPS?

Każdy przedsiębiorca powinien wiedzieć, że ceny takich urządzeń są niezwykle różnorodne. Za jedne systemy zapłacimy więcej, a za inne mniej. Wiele zależy od dodatkowych funkcji, producenta, czy też sposobu działania monitoringu GPS. Możemy postawić na ciekawe abonamenty monitoringu, dzięki czemu zaoszczędzimy koszty. Wbrew pozorom taki sprzęt nie musi być bardzo drogi. Istnieje wiele propozycji, które muszą być zgodne z naszymi oczekiwaniami. Najprostszy moduł można zakupić już za kilkaset złotych, a ceny najbardziej rozbudowanych instalacji uwzględniające terminale komunikacyjne kierowcy, podłączenie sond paliwa, czujniki temperatury i inne peryferia mogą wynieść kilka tysięcy złotych. Podczas wyboru, warto mieć na uwadze doskonałą jakość i sprawne działanie. Inwestycja w monitoring GPS szybko się zwraca i daje liczne możliwości firmom.

Jaki monitoring GPS wybrać?

Na rynku znajdziemy główny podział na lokalizatory podstawowe i modele OBD. Monitoring GPS podstawowy jest chętnie wybierany przez odbiorców, którzy chcą monitorować trasę i ilość pokonanych kilometrów przez dany pojazd. Co zobaczymy dzięki temu systemowi? Użytkownik ma dostęp do:

  • pokonanego dystansu,

  • pozycji na mapie,

  • pokonanej trasy,

  • statusu stacyjki,

  • prędkości GPS.

Powinniśmy mieć na uwadze to, jak wygląda panel zarządzania, do którego loguje się użytkownik. Dobrym rozwiązaniem jest dostęp do demonstracyjnej wersji, gdzie sprawdzimy wszelkie funkcje i udogodnienia. Dzięki temu możemy sprawdzić, czy dany system nad odpowiada i pokazuje interesujące nas informacje. Przejrzyjmy dostępne raporty, które użytkownik może wygenerować.

Kolejna propozycja to lokalizator GPS OBD. Urządzenie jest podłączane pod wtyk OBD w aucie, co wpływa na monitorowanie samochodu. Co zobaczymy dzięki temu systemowi? Przede wszystkim pozycję na mapie, prędkość z komputera pojazdu, pokonaną trasę i pokonany dystans.

Ponadto każda branża charakteryzuje się swoimi indywidualnymi potrzebami, które dobrze byłoby, aby urządzenie monitoringu GPS spełniało. Dla branży transportowej będzie to terminal z możliwością zdalnego odczytu danych z tachografu i sprzężony z terminalem kierowcy. Dla branży budowlanej będzie to urządzenie z dodatkowymi modułami zliczającymi efektywną pracę maszyny. W przypadku transportu chłodniczego jest to urządzenie z możliwością zbierania danych z przewodowych lub bezprzewodowych czujników temperatury.

Proces wyboru odpowiedniego lokalizatora jest zależny od potrzeb odbiorcy. Każda firma ma inne potrzeby i działa inaczej, dlatego korzysta z różnych narzędzi i sprzętów. Z pewnością nowoczesny monitoring GPS powinien nam dawać możliwość łatwego użytkowania i dostępu do istotnych informacji. Dobierzmy najlepsze jakościowo urządzenia, co da nam pewność długiego użytkowania w zarządzaniu firmą.